Εύκολη επικράτηση επί της Φιλίας Ορεστιάδας για το Δημοκρίτειο Θράκης

Μία εύκολη νίκη πρόσθεσε στον απολογισμό του το νεοσύστατο τμήμα μπάσκετ του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, το Δημοκρίτειο υποδέχθηκε τη Φιλία Ορεστιάδας.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, οι παίκτες του Θόδωρου Καρυπίδη, με πιεστική άμυνα από το πρώτο λεπτό, δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι “έχτισαν” διψήφια διαφορά στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου και έκτοτε δεν κοίταξαν πίσω τους για το τελικό 53-30. Με αυτό τον τρόπο η Φιλία Ορεστιάδας έφυγε για δεύτερη φορά φέτος με …σκυμμένο το κεφάλι από την Κομοτηνή, αφού είχε προηγηθεί σε προηγούμενη αγωνιστική η ήττα της και από τον Αίαντα Κομοτηνής.

Το σκορ: 27-12 (ημίχρονο), 53-30 (τελικό)