Κοίταξε στα μάτια τον ΠΑΟΚ, αλλά έχασε με 3-1 ο Εθνικός

Δύσκολο βράδυ πέρασε στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην πρεμιέρα της Volley League, αλλά έφυγε τελικά νικητής με 3-1 σετ. Πλήγμα για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ο τραυματισμός του Εβρίτη Ανδρέα Ανδρεάδη που υπέστη βαρύ διάστρεμμα, ενώ μένει να διαπιστωθεί αν έπαθε και κάταγμα.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να πήρε το πρώτο σετ του ματς, αλλά το 25-23 μαρτυράει το πόσο δύσκολα το πήρε, με τον Εθνικό να μην παραδίνεται αμαχητί. Μάλιστα, η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια κάνοντας το 1-1 με 25-22. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο διπλό παιρνόντας μπροστά με 25-19 και τελειώνοντας τον αγώνα με 25-17 στο 4ο σετ.

Σημαντικό ρόλο στο ματς έπαιξαν τα 37 λάθη των παικτών του Εθνικού έναντι 32 αυτών του ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να υπερτερούν με 14-6 στα μπλοκ και τον Εθνικό με 9-3 στους άσσους. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Σακόγλου με 16 πόντους και για την ομάδα της Αλεξ/πολης ο Παλέντζας με 20.

Άτυχος της βραδιάς ο Ανδρεάδης που μετά από προσπάθεια για μπλοκ πάτησε το πόδι του Χαριτωνίδη, με αποτέλεσμα να γυρίσει το πόδι του.

Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Νίκης Εφραιμίδου.