Νικηφόρο ξεκίνημα και στα εντός για τον Αρίων Ξάνθης κόντρα στους Πάνθηρες(+25 photos)

Παρότι αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες για διάφορους λόγους, η ομάδα του Αρίωνα Ξάνθης κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ κερδίζοντας στο “Αλέξανδρος Μπαλτατζής” τους Πάνθηρες Καβάλας με 75-62.

Οι Ξανθιώτες είχαν το προβάδισμα απο τα πρώτα λεπτά, και κατάφερναν να το διατηρούν σε αποστάσεις ασφαλείας παρά τα “ξεσπάσματα” των φιλοξενούμενων που πλησίαζαν στο σκορ χωρίς όμως οι γηπεδούχοι να νιώθουν πίεση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφια διαφορά πόντων. Για την ομάδα της Ξάνθης εκτός ήταν οι Νταβουλτζόπουλος, Πλατανίτης, Κατριβάνος, Μιχαηλίδη και Πεχλιβάνης.

Δεκάλεπτα: 27-16, 42-33(ημίχρονο), 60-52, 75-62(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ(Χρ. Παπαδόπουλος – Β. Αρβανιτίδης): Νυμφόπουλος 14, Κυρλίδης, Ανδρέου 6 (1), Δάλλας 5 (1), Πιστόλας 6, Αμπεριάδης 7,Θεοδωρίδης, Μπουτσακτσή 3, Κέλης 10(3), Καλιαμπάκας 8(2), Φώτης 10,  Αρβανιτίδης 6,
ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ(Κατσαμακίδης): Σαββόπουλος, Μοσχόπουλος  6, Κακατόλης 2, Τζιούτζιας  11, Τσεπελίδης, Πλεξούδας, Χατζηαποστολίδης, Καραμάνης  8, Κατσαμακίδης  4 Γερασιμίδης  15(3), Αγγελίκης  14, Μπερμπερής  2