Ήττα στην Καστοριά για την Ασπίδα Ξάνθης που πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο

Την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης που ηττήθηκε με 85-71 στην Καστοριά απο την ομώνυμη ομάδα.

Η ομάδα της Ξάνθης βρέθηκε απο νωρίς πίσω στο σκορ να κυνηγά την αντίπαλο της που πήρε απο τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου διψήφια διαφορά πόντων την οποία και διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης δεν κατάφερε να αντιδράσει βλέποντας την διαφορά να εκτινάσσεται στους 21 πόντους(70-49), και παρά την προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να καλυφθεί με τους Ξανθιώτες να γνωρίζουν την ήττα με 85-71 απο ένα ισχυρό σύνολο που φέτος στοχεύει σε μεγάλα πράγματα στην κατηγορία.

Απο την ομάδα της Ξάνθης μόνο ο Τσιαβές κατάφερε να πετύχει διψήφιο αριθμό πόντων και ήταν ο καλύτερος για την ομάδα. Ενώ απο τους γηπεδούχους πολύ καλή εμφάνιση είχαν οι Μπένας, Τεπετίδης, Απιδόπουλος, Κυριακόπουλος  και Ματενίδης, ενώ στην αποστολή ήταν οι Θρακιώτες Χονδρογιάννης και Τσότσος.

Δεκάλεπτα: 22-14, 46-31, 70-49, 85-71

Διαιτητές: Ξέρας-Καρακώστας
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 12 (1), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 11 (2), Μπέγας 3 (1), Ελευθεριάδης 9 (1), Τερσενίδης 8 (2), Τασιούδης 2, Τεπετίδης 12 (2), Αντωνιάδης 2, Μπένας 16, Τσότσος, Απιδόπουλος 10.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 9 (1), Γρούδος 6, Τσιώγκας 5 (1), Στεφανίδης 7 (1), Καραμπίνης 4, Τσιαβές 15 (2), Κουτσογιάννης 8, Ασημάκης 7, Παπαθανασίου 2, Μανδαλάκης 5 (1), Πετς 2, Μασμανίδης 1.