Νίκη στο φινάλε για τον ΓΑΣ Κομοτηνή κόντρα στον Εθνικό Αλεξ/πολης (photos)

Με το διπλό από τον Έβρο έφυγαν οι έφηβοι του ΓΑΣ Κομοτηνή επικρατώντας αυτών του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με δύο μόλις πόντους διαφορά, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Η ομάδα της Κομοτηνής νίκησε με 68-66 τον απίστευτα μαχητικκό Εθνικό στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η 1η περίοδος τελείωσε με τους δύο συλλόγους να είναι ισόπαλους με 18-18, με τον ΓΑΣ να ξεκινάει καλύτερα τον αγώνα και τον Εθνικό να ισορροπεί το ματς.  Το α’ ημίχρονο έληξε με τους Κομοτηναίους να βρίσκονται μπροστά με 35-30, ενώ η τρίτη περίοδος με 51-47 και πάλι υπέρ τους. Το τελευταίο 1ολεπτο ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς καθώς οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και φαινόταν ότι αμφότερες είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τη νίκη. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 59-59, η Κομοτηνή πέρασε μπροστά με 62-61 και τελικά νίκησε για ένα καλάθι.

Τα 1ολεπτα: 18-18, 30-35, 47-51, 66-68.